Nabytek v zimni zahrade

Jak vybavit zimní zahradu

Zimní zahradu už máte, dokonce jste do ní pořídili i oblíbené rostliny, ale stále to není ono?

Poradíme Vám, na co se zaměřit, aby se vaše zimní zahrada stala tím pravým místem pro odpočinek a relaxaci.

V hlavní roli nábytek

Zimní zahradu si pořizujete proto, abyste měli kde trávit příjemné chvíle po celý rok a pohodlné sezení je toho předpokladem. Myslete na to při výběru nábytku a nebojte se do něj investovat. Nábytek musí být funkční, ale také příjemný. Vybírejte proto nejen velikost, design a barvu, ale také materiál a údržbu.

Do středně vytápěných zahrad můžete vybrat kterýkoli materiál, ať už dřevo, plast, kov nebo ratan. Plast je nejlevnějším a snadno dostupným materiálem jednoduchým na údržbu. Do zimních zahrad se ale příliš nehodí, protože nepatří mezi přírodní materiály. Nábytek z kovu také není úplně ideální. Kovový nábytek sice dlouho vydrží, je snadno omyvatelný, ale na slunci se velmi rychle rozpálí, a naopak v zimě studí. Kombinací s jiným materiálem však můžete dosáhnout vhodného výsledku.

Zimní zahrada by měla být kombinací domácího a přírodního prostředí, což nejlépe splňuje dřevo nebo ratan. Dřevo je obecně velmi oblíbeným materiálem, který při správné a pravidelné péči velmi dlouho vydrží. Jeho pořizovací cena je však vyšší. Pokud musíte nábytek často přesouvat, zvolte raději lehčí ratan. Ratanový nábytek přinese do vaší zahrady nádech exotiky. Nábytek z přírodního ratanu téměř nic neváží, takže ho můžete bez problému kdykoli přemístit. Tomuto materiálu škodí přímé slunce, které způsobuje vysychání a následné lámání vláken. Ratanu musíte věnovat také náležitou péči – stačí setřít vlhkým hadrem nebo občas vyluxovat. Pokud nechcete utrácet za pravý ratan, pořiďte si nábytek z umělého. Je méně náročný na údržbu, a přitom stejně pěkný.

Nábytek volte také podle jeho hlavního účelu – pokud chcete v zimní zahradě pracovat nebo stolovat, musí mít dostatečnou výšku. Plánujete-li spíše odpočívat vleže, zvolte raději polohovatelné a komfortní lehátko, houpačku nebo houpací síť.

Váháte nad výběrem barvy? Barvy okolo nás ovlivňují naše pocity, hormonální činnost, svalové napětí i vnímání teploty. Proto se nenechte unést pouze tím, co je zrovna moderní, ale přemýšlejte, za jakým účelem zimní zahradu pořizujete a jak se v ní chcete cítit. Pokud vám v životě chybí trocha vášně, zvolte nábytek či doplňky do červena. Pro pocit klidu, stability a odpočinku se poohlédněte po modré.

Nábytek doplňte designovými polštářky a dekami, slaďte barvy závěsů a užívejte si pohodu domova.

Vsaďte na další doplňky

Důležitým prvkem v zimní zahradě plné rostlin jsou květináče. Určitě máte doma nepřeberné množství motivů a barev. Záleží jen na vás, jak je sladíte dohromady, ale myslete na to, že méně je někdy více. Podobný odstín barev bude vypadat elegantně a stylově. Nebojte, nemusí se jednat o nákladnou záležitost – stačí přetřít obyčejné starší keramické květináče.

Závěsné květináče pomohou z vaší zahrady vytvořit romantickou oázu a společně s převislými rostlinami dodají místu nádech divokosti. Nejlepší je, že si je můžete jednoduše vyrobit i doma.

Nebojte se experimentovat a dejte druhou šanci i staršímu nábytku. Starý menší konferenční stolek může být skvělým doplňkem, který dovolí vyniknout i méně vzrostlým rostlinám. Pokud takový stolek nenajdete na půdě, poohlédněte se po bazarech, svůj kousek nábytku jistě najdete.

Pořiďte si také designové zahradní vybavení – konvičky mohou být skvělým stylovým doplňkem.

Ať se vám to líbí nebo ne, bez dekorativního osvětlení to nikdy nebude to pravé. Ideální je kombinovat několik typů osvětlení pro různé příležitosti. Svítidla, u kterých můžeme nastavit směr světla i jeho intenzitu, jsou skvělou volbou. Zkuste se sladit s biorytmem přírody a večer používejte zejména teplá žlutá světla. Prostor pak bude působit mnohem útulněji.

Pokud máte vyšší stropy, pořiďte si světelné řetězy, které dodají vašemu letnímu párty večeru příjemnou atmosféru. Milovat je však budete i v zimě…. U nižších stropů volte raději stropní nebo nástěnná svítidla. Atmosféru dolaďte stojacími lampami, lucernami a svíčkami, které prostor zútulní, provoní a do jisté míry i zahřejí.

Pokud si chcete v zahradě udělat svojí pracovnu, ale zároveň zde chcete mít i místo pro sebe, pořiďte si designovou stolní lampičku, která Vám umožní měnit barvu světla.

Dekorace zimní zahrady se bude lišit v závislosti na typu zimní zahrady, jejím využití, ročním období a samozřejmě vašich preferencích.