Jak vybrat
rostliny do
zimní zahrady?

Pro milovníky přírody má zimní zahrada jednu velkou výhodu. I v těch nejtěžších mrazech dokážete vypěstovat teplomilné kvetoucí rostliny, mezi kterými můžete relaxovat a získávat z nich sílu.

Podle typu vytápění zimních zahrad rozlišujeme rostliny, které lze v dané místnosti vypěstovat. Výsledná teplota výrazně ovlivňuje jejich životnost. Pojďme se společně podívat na to, jaké rostliny vybrat do vaší zimní zahrady.

Vytápěná zimní zahrada

Prostředí ve vytápěné zimní zahradě se podobá tropickému podnebí.    V zahradě je obvykle vyšší vlhkost a teplota se uvnitř zahrady pohybuje okolo 16 až 26 °C.

Proto se zde bude dařit především tropickým rostlinám:

Dbejte však na to, aby se podobné teploty v místnosti zachovaly během dne i přes noc. V létě je pak důležité zahradu zastínit, protože přílišné slunce by mohlo rostliny popálit.

Proto se zde bude dařit především tropickým rostlinám:

Dbejte však na to, aby se teploty v místnosti zachovaly po celou dobu.

Nevytápěná zimní zahrada

Pokud zimní zahrada vytápěná není, vytváříte rostlinám spíše subtropické prostředí. Celá místnost se pak vyznačuje nejen chladem, ale i dobře prostupným světlem. Teplota se tu pohybuje mezi 5 až 10 °C s tím, že by přes noc měla být o něco nižší.

Zde doporučujeme subtropické rostliny:

Nevytápěná zimní zahrada je vhodná třeba i pro zazimování květin jako je muškát, který by venku kvůli mrazu nepřežil.

Zde doporučujeme subtropické rostliny:

Přes noc by teplota měla být o něco nižší. Vhodná je třeba i pro zazimování květin jako je například muškát, které by venku kvůli mrazu nepřežili.

Dalšími faktory, které mají vliv na výběr rostlin, je například orientace a umístění zimní zahrady nebo délka a míra přirozeného slunečního záření. Každá rostlina si navíc žádá jinou péči, proto si při nákupu nechte poradit od zahradníků.