Před zařízením kuchyně myslete prakticky

Venkovní kuchyně obvykle nebývají zamýšlené k velkému a složitému vaření. Slouží k přípravě pokrmů zejména, když přijde návštěva, abyste nemuseli odbíhat do domu, nebo k přípravě jednodušších jídel. Přesto by měla mít aspoň prostor 3 × 4 metry, aby se vám v ní dobře pohybovalo. Není dobré, když do kuchyně musíte chodit přes celou zahradu, přece jen občas bude třeba pro něco zaskočit domů.

Ačkoliv zní vaření venku na čerstvém vzduchu jako sen, ostré sluneční paprsky doplněné horkem sálajícím z plotny ho dokážou proměnit v noční můru. Ideální tedy je umístit venkovní kuchyni do stínu či tam, kde příliš nesvítí. Případně se dá vymyslet nějaké odstínění formou zdí pergoly, venkovních žaluzií apod.

Zahradní kuchyně se pod českými pergolami začaly objevovat v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Hlavní motivací k jejich stavbě bylo trávit více času s rodinou a na čerstvém vzduchu. Ovšem zatímco v počátcích si lidé ven dávali podomácku vyráběné stoly s integrovaným turistickým vařičem, dnes si venku snadno zařídíte plnohodnotnou designovou kuchyň.

Obvykle se kuchyně budují pod pergolou či pod altánkem, to kvůli zastínění i jako ochrana před deštěm. V dnešních venkovních kuchyních totiž narazíte na elektrické varné desky, malé ledničky, dřezy s baterií a samozřejmě i grily. Kromě jídla se myslí také na pití, proto se dá pořídit třeba skříň s pípou na točené pivo.

Každá kuchyň je svým způsobem specifická

Vnitřní kuchyně je vždycky třeba tvořit na míru podle toho, jak moc jste v domácnosti zvyklí vařit, jestli potřebujete hodně úložného prostoru na potraviny, zda toužíte po myčce a potřebujete velký mrazák apod. Pro zahradní kuchyně platí to stejné. Budují se vždycky na míru podle toho, jak je plánujete používat.

Ještě před hledáním letní kuchyně je tedy nutné si položit otázky:

Podle toho velmi rychle zjistíte, co všechno by vaše venkovní kuchyně měla obsahovat, respektive jaký nábytek, komponenty nebo vybavenído ní potřebujete. Ve venkovních kuchyních je z pochopitelných důvodů vhodné vše umisťovat do uzavíratelných a povrchově odolných skříněk. Lednici, PB láhev i výčepní zařízení díky tomu schováte a navenek nikdo neuvidí, co uvnitř skrýváte.